Yekbas Köyü

Evren Beldesi’nin kuruluş tarihi hatırlanmamakta olup Yekbas ismi ile anılmıştır. Oba olarak kurulduğu bilinmekte olup Boğazkale ilçesi, Emirler Köyü, Kaymaz, Yanıcak, Evci, Karakeçili, Alaca ilçesi Yüksek Yayla Köyleri ile çevrilidir. 1988 yılında Dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Kenan EVREN’i n ziyareti ile isminin Evren olarak değiştirildiği, 1992 yılında ise nahiye statüsüne alınmıştır. Beldenin eski adı Yekbas’ tır. Boğazkale ilçe merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır.

Sınırları Boğazkale ilçesine bağlı emirler köyü, kaymaz köyü, Evci Köyü ve Boğazkale şehir merkezi ile kesişen sınırlar içerisinde yer almaktadır. Köy sadece üç mahalleden oluşmuştur. Fatih Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesidir. Köye bağlı herhangi bir mezra mevcut değildir.

Genelde kara ikliminin hüküm sürdüğü yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve kar yağışlı Boğazkale ile arasındaki asfalt yolun ocak–şubat aylarında kar yağışından dolayı buzlanma meydana gelir.Fakat bu buzlanma 5-6 gün içersinde erir. 

Ulaşım durumu asfalt yolla sağlanmış, Emirler Köyüne asfalt yolla, Kaymaz, Yanıcak ve Karakeçili köylerine Ham yolla ulaşım sağlanmaktadır. başka ulaşım mevcut değildir. Boğazkale ilçesine 4 Km uzaklıkta bulunan Yekbas Köyünün yol durumu asfalttır. Kışın yağışlardan dolayı buzlanma meydana gelir fakat bu buzlanma 3-4 gün içinde erimeye başlar. Ulaşıma bunun hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Yekbas Köyünün ekim alanının belde arazisine oranı ekim alanlarının daha fazla ve büyük çapta olduğu belde arazisinin ekim alanının 1/3 kadarını ancak kapsadığı ve yerleşim alanının gelişme gösterdiği; Beldede en çok yetiştirilen mahsulün buğday, arpa, nohut ve pancar olduğu Belde çevresinde sulu tarım yapılmaktadır.

Ziyaretçi Sayacı

Bugün 3

Dün 16

Bu Hafta 49

Bu Ay 264

Toplam 9449

Haberler

 • Adres

  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum

 • Email

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Phone

  +90 364-452-2830
  +90 364-452-2025