Sarıçiçek Köyü

Sarıçiçek köyü yaklaşık olarak 1848 yılında kurulmuştur. İlk kurucuları Avşar KURTCU, Mehmet KARAMEMLİ, Veli DEMİRCİOĞLU adındaki şahısların ailelerinin gelip yerleşmesiyle Sarıçiçek köyü kurulmuştur 1848 yılından bu yana isminde bir değişiklik olmayan bu köy çorum il çevresinde bulunan köylerden yapılan göçler sonucu oluşturulduğu belirtilmiş olmasına rağmen bu konuda hiç kimse kesin bir bilgiye sahip değildir.

Boğazkale merkezinin güneybatısında bulunup, sınırları yazır köyü, Yozgat iline bağlı Boymul köyü,İbikçam mezrası sınırları içinde yer almaktadır. Yaz ve sonbahar ayları kurak ve sıcak, kış ve ilkbahar ayları soğuk ve yağışlıdır.

Kışın çığ tehlikesi yoktur ve kış mevsiminde zaman zaman görüşü 5 metreye indiren sis olmaktadır.

Yaz ve sonbahar aylarında suyu olan kaynak ve çeşmeler çoktur.

Sarıçiçek köyünün güneydoğusuna düşen ve Sarıçiçek köyüne ait olan küçük bir göl birikintisi vardır. Köyün ¾ ünün bodur meşe ağaçları ile kaplı doğusunun ise meşe ve karışık çam ağaçlarla kaplıdır.

Ölüm ve düğünlerde halk toplanır büyük önem verilir dini bayramlarda birbirlerini ziyaret ederler. Tarım ve hayvancılıkla geçinirler.

Giyim ve kuşamları Anadolu köylerindeki gibidir. Köyde en çok yetiştirilen mahsul buğdaydır ekim zamanları sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Sonbaharın son ayında ekilen mahsul karın altında kaldığında daha çabuk yetişir. 

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
 2009 - Fevzi HELİK
 2004 - Fevzi Helik
 1999 - Ramis Angıt
 1993 - Haydar Helik
 1989 - Haydar Helik
 1984 - Haydar Helik
 

Ziyaretçi Sayacı

Bugün 3

Dün 16

Bu Hafta 49

Bu Ay 264

Toplam 9449

Haberler

 • Adres

  Çarşı Mahallesi Boğazkale/Çorum

 • Email

  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Phone

  +90 364-452-2830
  +90 364-452-2025